Do zrobienia dżemu z cukinii przymierzałam się już w ubiegłym roku. Przepis z ogólnymi wskazówkami krążył wśród moich znajomych, ale nikt nie miał odwagi go zrealizować. Tego lata postanowiłam, że nie odpuszczę! Szczególnie, że podczas działkowych odwiedzin u znajomych dostałam dorodną cukinię, a następnego dnia moja Mama uszczęśliwiła mnie kolejną eko-sztuką :) Rzeczywiście, cukinia jest na tyle neutralna, że potrafi przyjąć smaki, które do niej dodamy. Najbardziej odpowiednia wydała mi się tu cytryna, ale nie sama. W towarzystwie mięty z mojego ogrodu.

Efekt?

MUSICIE sami spróbować!

Cytrynowo-miętowy dżem z cukinii

Stopień trudności: dość łatwe
Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania: około 2 godzin

Składniki: /na około 1l dżemu/

1,5kg obranej cukinii /bez skóry i pestek/
300g cukru
1 galaretka cytrynowe
sok i skórka z 1 dużej cytryny
sok i skórka z 1 limonki
pęczek mięty pieprzowej
laska wanilii

Sposób przygotowania:

Obraną cukinię kroimy w małe kawałki, wrzucamy do garnka i podlewamy wodą. Dusimy około 45 minut, aż zmięknie. Blenderujemy. Do pulpy dodajemy cukier, galaretkę, sok i skórkę z cytryny i limonki. Wanilię przekrawamy wzdłuż i przy pomocy noża wydłubujemy ziarenka, które dodajemy do garnka. Dorzucamy też cała, opróżnioną laskę, którą wyjmujemy przed przelaniem przecieru do słoików. Miętę związujemy bawełnianą, biała nitką, dorzucamy do garnka i po około 10-15 minutach wyjmujemy pęczek. Całość gotujemy jeszcze 45 minut.

Słoiki myjemy i wypiekamy w piekarniku nagrzanym do 80 stopni C przez około 30 minut. Nakrętki dokładnie wyparzamy wrzątkiem. Do gorących słoików nalewamy dżem, zakręcamy i stawiamy do góry dnem, do ostygnięcia. Tak przygotowanych przetworów nie musimy już pasteryzować.

Tak przygotowany dżem konsystencją przypomina bardziej mus. Jednak niczego mu to nie ujmuje, bo smak jest wspaniały. Słodki, świeży, dla mnie lekko… ananasowy :) Spróbujcie koniecznie!

Smacznego!

DeeDee